untitled-1-recovered_678x410_crop_478b24840a
08.12.2022 17:00

Светът е семейството

Творческо дискусионно ателие и експозиция

Терен, пространство за събития в комплекса на ВТУ, Слатина, София 1574

Отправна точка на инициативата дава творческата и лична история на Владимир Димитров - Майстора и Димитър Киров - ДиКиро, и личната инициатива на родствениците им за опазване на уникална монументална творба, свързваща двамата именити художници  - сграфито “Майстора и неговите модели”, изработено от ДиКиро през 1975 г.  Събитието се случва в рамките на проекта “Наследство на ДиКиро в млади ръце -  гражданско участие във възстановяването на сграфито за Владимир Димитров - Майстора в София”, изпълняван от фондация “БлуЛинк” в партньорство с Музея на Нов български университет и с финансовата подкрепа на Програма “Култура” на Столична община.

Вдъхновени от взаимодействието между:

• интимния човешки периметър на семейството и семейната памет; и
  • глобалните проблеми на войната и климатичните изменения

ще направим артистичен анализ на пресечните точки помежду им чрез:

• непоказвани социално-ангажирани произведения на Владимир Димитров - Майстора и Димитър Киров - ДиКиро;
  • творби на студентите от програма “Визуални изкуства” в НБУ; и
  • творчество за социална промяна, представено от застъпници за климата и природата и членове на Коалиция за климата - България - първата гражданска платформа за борба с климатичните промени у нас.

Програма

17:00  –  17:15 | Откриване на Творческото дискусионно ателие и експозиция “Светът е семейството”.  Павел Антонов,  наследствен родственик на ДиКиро и Майстора и съучредител/ управляващ редактор на Фондация “БлуЛинк”, представя две редки произведения на двамата именити художници:

• Владимир Димитров - Майстора, “В помощ на демократична Корея”
    • Димитър Киров - ДиКиро, “Падналият Икар”

17:15  –  17:45  | Проф. Моника Попова и студенти от Програма “Визуални изкуства” в НБУ,  специалност “Керамика и порцелан. Дигитални форми”

• Произведения, вдъхновени от семейството и социалните взаимоотношения

17:45  –  18:00 |  Ивайло Попов, Екологично сдружение “За Земята”

• Има ли място изкуството в кампаниите за опазване на околната среда?
    • Какво се случи преди, по време на и след Арт лабораторията за чист въздух?

18:00  –  18:15 | Десислава Стоянова, Екологично сдружение “За Земята”

• “Което остава”, трейлър на театър-променада

18:15  –  18:30 | Гергана Гешанова, Коалиция за живот без тютюнев дим и Радослав Бимбалов, The Smarts

• Креативните кампании към деца и родители “Те имат нужда от теб” и “Реклама срещу рекламата”

18:30  – 18:45  | Кирил Кръстев - Кироки, Участник в инициативата “Таланти за човечност и природа”

• Портретът на активистката

18:45  – 19:00 | Разговор за изкуството, семейството и световния климат на чаша вино и хапки. Откриване на предновогодишен арт-купон на BlueLink.net  и климатичната фамилия в България.  Борислав Петров (джаз музикант) и Полина Славчева (текстописец и управител на климатични проекти в BlueLink.net)

• Фолктроник албумът “Диря” и народната песен за климатичните промени “Изгорела целата ни земя”

Защитници на природата и правата с китари, песни и танци на народите ще посрещнем Новата 2023!