НАВ 0005 Кана № 159, Рогозен

Намира се в: Дигитална база данни - Находки

Кана № 159
Сребро с позлата.
Височина – 11.5 см; на устието 5.9 см, тегло 162.4 г.
Съкровище.

Гравирана и изчукана украса: хоризонтални пояси от кима, отделящи тялото от шийката и дъното, както и на устието. Дръжката е припоена към устието с две волути, а към тялото с женска глава във фас. Тя е покрита с вертикални канелюри, допълнително разработени с насечки и пуансон.
Върху тялото е изчукана релефно сцена на лов: двама ловци преследват огромен глиган. Едното копие на десния конник вече поразява животното. Вероятно наличието на две копия у този герой означава, че той е избраник на богинята, която е представена бюстово под дръжката. Ловът на глиган е основна форма на царско изпитание в тракийската иконография.
Паралели: коланът от Ловец, бронзова фигура на глиган от Мезек, фриз в кръглата камера на гробницата от Александрово.
Лит. И. Маразов. Съкровището от Рогозен. София.Секор. 1996: 160-179

Рогозенско съкровище
Дата: втората половина на 4 в.пр.Хр.
РИМ Враца Б-463
НИМСофия Инв. № 22459