Музей на Нов български университет

Аврамов, Димитър. Стоян Илиев.

Музей: Музей на Нов български университет
Намира се в: Център за документиране и сравнителни изследвания - Анотирана библиография на българското изкуствознание.
Аврамов, Димитър. Стоян Илиев.

Авторът на статията представя творческия път на художника Стоян Илиев. Ученик на Дечко Узунов, той дебютира през 1965 г. като живописец, през 1966 г. е следващото му участие в изложба, а през 1967 г. Стоян Илиев е награден със съюзна награда. В следващите години творчеството му се преориентира към илюстрацията. През 1971, 1972 и 1973 г. художникът участва в общите изложби отново с маслени платна. “Певецът на архаично- селското” се превръща в “апологет на материално-технологичния процес”. След осем годишно отсъствие от творчиския живот на страната, С. Илиев излага над 50 платна, които Д. Аврамов представя и анализира. Я.К.

Изкуство 1981, 3, 24-26