НМК 0007 Крепост Маточина

Намира се в: Дигитална база данни - Недвижими паметници на културата

Крепост Маточина

От крепостта е съхранена цитаделата, чиито стени се издигат до 18 м над земята. Най-запазени са защитната й кула и двойната укрепителна стена около входа й. От крепостните стени са останали незначителни следи.
Според някои изследователи, на това място се е издигала известната крепост Букелон, споменавана по повод на битката при Адрианопол между римляни и готи през 378 г., при която римляните са разгромени, а император Валентин загива в битката. По-късно, крепостта е възстановена.
Местността се свързва с още една епична битка от времето на Втората Българска Държава. Тук през 1205 г, войската на цар Калоян разбива армията на Рицарите Кръстоносци от и пленява император Балдуин.
Лит. Catalogue of the cultural – historical heritage of the municipalities Lubimec. Madjarovo, Ivailovgrad. Sofia. 2005.

Местоположение. Село Маточина се намира на около 10 км източно от с. Сладун и на около 40 км изток-североизточно от Свиленград, на десния бряг на р. Тунджа, съвсем близо до българо-турската граница.
Дата. Видимите останки са от 12 – 14 век.