Регионален исторически музей Враца

Начало » За нас

Регионалният исторически музей Враца е един от най-богатите музеи на България, чието начало е положено още през епохата на Възраждането. Новата разкошна сграда е построена специално с музейна цел и е открита през 1980 г. Основните колекции са събрани от разкопките на праисторическите селища край Градешница, Заминец, Борован, Мездра-Калето и др., както и от тракийски погребения: Софрониево (ранножелязната епоха) и Могиланската могила (4 в. пр. Хр). Гордост на музея, разбира се, е първото намерено от археолози знаменито тракийско съкровище от с. Рогозен (165 сребърни с позлата вази!). Специално оборудваната зала е открита през 1999 г. Многобройни археологически материали от римската и средновековната епоха допълват впечатляващата експозиция, а фондовете съдържат артефакти, които всеки европейски музей би мечтал да изложи. Към музея има и художествена галерия, в която се съхраняват значими творби на български художници от 20 в., а така също и етнографски музей, разположен във възрожденските къщи на комплекса „Св. Софроний Врачански”.

Ежегодно археолозите от РИМ Враца провеждат разкопки, които разкриват нови страници от древната история на този богат край.