Регионален исторически музей Шумен

Българската средновековна аристокрация
18.05.2010 ÷ 30.10.2010

Българската средновековна аристокрация. По данни от езическите некрополи в околностите на Плиска.
В изложбата за първи път заедно са представени находките от богатите погребения, открити на територията на Шуменския регион – Велино, Дивдядово и Кабиюк, както и предмети, открити в езически некропол край с. Велино. Между експонатите са комплекти за украса на колани, изработени от благороден метал в стил „Врап - Ерсеке”, а също така и конска амуниция, въоръжение и керамика. Двете погребения на Българската аристокрация от езическия период (Дивдядово и Кабиюк) са първите откривани при археологически разкопки на територията на България.
Литература:
С. Станилов, Г. Атанасов. Сребърни украси за колан от Шуменския музей, Археология 1993 – 1 стр. 43 – 53
Г. Атанасов, Св. Венелинова ,С. Стойчев, Early Medieval Necropolis in Divdyadovo Quarter, Shumen (NE Bulgaria) Археология Булгарика 2 Sofia, 2008, 59 – 80
Р. Рашев, Протобулгары на юго-западной окраине евразийской степи, Средневековая археология евразийских степей, том 1, Казан, 2007 с. 104-117