Археологически музей Созопол

Начало » За нас

Аполония е най-старата гръцка колония на западния бряг на Черно море, основана в края на VІІ в.пр.Хр. Разкопките в нейния некропол, водени през 40-те и 90-те години на миналия век и продължаващи до днес, ни дават изключително богати материали за историята, културата и обичаите на древните елини, както и за отношенията им с местното население. През последните години, във връзка с новото строителство, бяха направени и много открития на територията на самия стар град. Възстановени са крепостни стени и кули, което повишава туристическия интерес.

Находките от археологическите разкопки се пазят основно в Археологическия музей Созопол, разположен при входа в стария град. Сградата е специално построена в края на 70-те години и дава възможност както за разгръщане на богата постоянна експозиция, така и за гостуване на временни изложби и съхраняване на откритите паметници. Рядко може да се види в света музей, който да притежава толкова експонати, открити на една малка територия. Гордост на музея е античната рисувана керамика, разкрита в некропола, с ранни образци от 7-6 в. пр. Хр., богата сбирка от шедьоври от 5 в. пр. Хр. и основно рисувани съдове от 4 в. пр. Хр. Теракотите с митологични сюжети и образи са многобройни и представителни за това изкуство. Все повече мраморни стели с изображения и надписи дава античният некропол на Аполония. Изучаването на историята и културата на гръцката колонизация на Черноморието е невъзможно без познаването на тези несметни колекции.