Музей на Нов български университет

"Сердика е моят Рим”
17.09.2012 ÷ 01.03.2013

МУЗЕЯТ НА НБУ представя на софийската общественост поредната си семестриална изложба „СЕРДИКА Е МОЯТ РИМ”, за която гостуват експонати от фондовете на Общински културен институт „Музей за история на София”. Официалното откриване ще се състои на 3 октомври в 17.00 часа в залата на Музея на НБУ.
Изложбата се осъществява по проект към Програма "Култура" на Столична община в подкрепа на КАНДИДАТУРАТА НА СОФИЯ ЗА ЕВРОПЕЙСКА СТОЛИЦА НА КУЛТУРАТА.
В настоящата изложба са представени разнообразни по характер и функция предмети, постъпили в Софийския исторически музей в резултат на почти половинвековни археологически проучвания на територията на столицата, обхващащи различни области от живота на антична Сердика в периода на т. нар. “късна античност” – от строителството, през ежедневния бит до религията и култа.
Изложбата е озаглавена с прочутото изречение на император Константин и показва културното наследство Сердика от ІV – VІ век. Късноантична Сердика има възлова роля за разбирането на културните процеси в Европа от този период. Важни за разпространението на християнството в Европа са решенията на Сердикийския църковен събор, допринесъл за установяването на християнската догматика.
Изложбата ще бъде представена и на участниците в провежданата на 25-26 септември в НБУ международна конференция СКАНДИНАВИЯ И БАЛКАНИТЕ: Културни взаимодействия с Византия и Източна Европа през първото хилядолетие, организирана съвместно със Стокхолмския университет.
Подготовката на изложби в Музея на НБУ има и подчертано образователни аспекти.
Чрез участието на студенти в различните музейни дейности около създаването на изложбата научно-творческата дейност се свързва с практиката и чрез експериментални, стимулиращи студентската творческа активност задачи допринася за развитието и на интерактивни форми на учебния процес. Студенти (от различни специалности) са и гидове и пазители в експозиционната зала на Музея на НБУ, подготвяни за това със специално насочени лекции по изложбата. Те имат за задача и да привличат и атрактивно да осведомяват своите колеги, както и всички посетители на Музея. Студенти по изобразително изкуство участват в подготовката на рекламните материали (плакат, покана и под.), студенти по изкуствознание и културология подготвят текстове, промотиращи изложбата в медиите. Всичко това прави от студентската среда от приятели на Музея активни разпространители на каузата на българското художествено наследство.
Така изречението на император Константин "СЕРДИКА Е МОЯТ РИМ" придобива и съвременни измерения, то изразява и отношението на младите хора към днешна София, осмисляща и съживяваща многовековните си традиции.