Музей на Нов български университет

“Дарове от Светлин”
10.04.2019 ÷ 23.10.2019

Април - октомври 2019 г.
Академик Светлин Русев беше сред най-изявените живописци от новото време. Но той също така дълги години ръководеше Съюза на българските художници и успя да го превърне в мощна и сравнително независима творческа организация, довела до освобождаване на художественото мислене, помогнала на десетки художници да живеят от изкуството си.

„Маестрото“ беше и един от най-големите колекционери на изкуство и един от основателите и най-дейните членове на Съюза на колекционерите. Голяма част от своята сбирка той подари на Плевен, основното ядро на колекцията си изложи в София, дванадесет рисунки, графики и живописни творби дари на Музея на НБУ при неговото откриване. Но неговата щедрост се разпростира и сред приятелите му. Именно тази страна разкрива изложбата „Дарове от Светлин“ в нашия музей. Изложбата представя някои рисунки и платна, които акад. Светлин Русев подаряваше на приятели и колеги по различни поводи. Част от експозицията е и дарението от 12 гравюри и една маслена картина, дарени от “Маестрото” на Музея на НБУ.

Откриване: 16 април (вторник) 2019 г. в 16.00 часа, Музей на НБУ